Mauritania njeh pavaresine e Kosoves

13/01/2010 17:05

Republika Islamike e Mauritanise ka njohur Kosoven si shtet te pavarur dhe sovran.

Lajmin e ka bere te ditur Ministria e Jashtme ne Prishtine, permes nje komunikate per shtyp ku theksohet se vendimi ne fjale i eshte komunikuar diten e djeshme autoriteteve kosovare.

Prishtina zyrtare vlereson se ky vendim do te ndikoje ne hapjen e mundesive per zhvillimin e marredhenieve mes dy vendeve.

Republika e Mauritanise, qe ndodhet ne Afriken veri-perendimore, behet keshtu vendi i 65-te qe ka njohur Republiken e Kosoves.

Top Channel