Tadic: Kosova ne BE, si pjese e Serbise

07/01/2010 11:45

Presidenti i Serbise deshiron te shohe Kosoven ne Bashkimin Evropian, por si pjese te Serbise.

Gjate qendrimit ne Manastirin e Decanit, presidenti serb beri deklarata te dyfishta. Boris Tadic, gjate gjithe kohes perseriti se kishte ardhur ne paqe, por nuk munguan mesazhet politike.

Gazetarja Valdete Osmani, e cila ndoqi sot meshen Krishtlindjeve ortodokse, na njofton se presidenti serb ka perseritur deklaraten e hyrjes se Kosoves ne BE si pjese e Serbise.

Por i pyetur nga Top Channel, se ku e klasifikonte kete qendrim ai mohoi qe kjo te ishte nje deklarate politike.  Tadic ju tha gazetareve se te gjitha problemet qe kane pasur popujt e Ballkanit mes tyre, si serbet e shqiptaret, duhet t’i mbeten se shkuares.

Sipas Tadic tani eshte koha qe te gjithe te behen pjese e  BE-se, sepse e ardhmjan e qytetareve te Ballkanit eshte atje. Per hyrjen ne Kosove, zotit Tadic i ishte vene si kusht pikerisht shmangia e deklaratave politike. Ne diten e pare te vizites, Tadic i shmangu referimet politike perpara mediave shqiptare, teksa ndryshoi tonet ne mjedise ku kishte media serbe dhe nderkombetare.

Nga ana tjeter presidenti serb uroi vitin e ri ne gjuhen shqipe ne brendesi te Manastirit te Decanit, ku ne fakt nuk ishte lejuar asnje media shqiptare.  Kjo eshte vizita e trete te presidentit serb ne Kosove, qekur u shpall pavaresia.

Top Channel