“Delta”, terroristi nigerian u rekrutua ne Londer

07/01/2010 14:20

Terroristi nigerian qe u perpoq te hidhte ne ere avionin e “Deltes” Amsterdam-Detroit, ishte rekrutuar nga terroristet, ndersa studionte ne Londer.

Lajmin e ka bere te ditur zevendesministri i Mbrojtjes dhe Sigurise jemenite, Rashad al-Aleemi i cili ka shpjeguar se Umar Farouk Abdulmutallab, 23 vjec, ka ardhur ne Jemen vetem pasi eshte rekrutuar nga Al Kaeda.

Abdulmutallab ka frekuentuar nje shkolle arabike ne kryeqytetin jemenit veren e shkuar perpara se te humbte gjurmet ne shtator.

Ne periudhen 2005-2008, ka studiuar inxhinieri mekanike ne institutin universitar te Londres. Ne Jemen kishte kaluar edhe nje periudhe te shkurter ne 2004-en.

Top Channel