AKR: Guinea e re njeh Kosoven

21/12/2009 19:05

Guinea e Re njeh formalisht pavaresine e Kosoves. Lajmin e ben te ditur partia Aleanca per Kosoven e Re, sipas te ciles ky hap i ketij vendi merret fale lobimit te bere nga kryetari Behxhet Pacolli.

Sipas nje komunikate te AKR, Pacolli ka marre nje leter nga ministri i Jashtem i Guinese se Re, Samuel Abal, i cili thekson se njohja zyrtare e Kosoves do te behet ne muajin janar.

Ne komunikate thuhet me tej se shteti i ri i Kosoves do te njihet me pas edhe nga disa shtete te tjera te Azise se Larget dhe Oqeanise.

Top Channel