Pahor: Jo, marreveshjeve te fshehta ne BE

08/12/2009 21:35

Kryeministri slloven Borut Pahor ka deklaruar se eshte e gabuar qe mes shumices se lidereve te BE-se te ekzistoje nje marreveshje e heshtur qe parashikon ndalimin e zgjerimit te Unionit pas anetaresimit te Kroacise dhe Islandes.

Deklaraten e tij kreu i qeverise sllovene e beri gjate tubimit me temen “Epoka e re ne Ballkan”, ku merrnin pjese edhe shume zyrtare te BE-se.

Nderkohe, perfaqesuesi i KE-se, Michael Leigh ka vleresuar progreset qe vendet e Ballkanit kane bere per afrimin me BE-ne.

Leigh ka theksuar se me Kosoven dhe Serbine eshte bere nje pragmatizem i madh dhe ka bere thirrje qe problemet e Ballkanit te zgjidhen me ndihmen e BE-se.
 

Top Channel