Athine, sot parashikohen protesta te tjera

07/12/2009 09:25

Protestat e dhunshme qe kane perfshire Greqine me rastin e 1 vjetorit te vrasjes se studentit Aleksandros Grigoropulos kane regjistruar nje bilanc tragjik pasi dhjetra persona u plagosen, ndersa 350 te tjere jane arrestuar.

Perleshjet nuk jane regjistruar vetem ne Athine, pasi edhe ne Selanik, Rodos, Patra, Krete dhe Janine situata ka qene e tensionuar. Sipas shtypit helen, perleshjet kane qene me te renda nga sa parashikohej.

Ne Athine eshte parashikikuar nje tjeter marshim diten e sotme. Mes vikimave te djeshme ishte edhe rektori i Universitetit te Athines dhe nje protestuese, te cilet u plagosen rende.

Top Channel