Rumani, Geoano pretendon fitoren

06/12/2009 21:05

Pas mbylljes se procesit zgjedhor ne Rumani, kandidati socialdemokrat Mircao Geoana ka proklamuar fitoren e tij kundrejt rivalit dhe presidentit ne fuqi, Traiano Basescu.

Vec deklaratave te kandidatit opozitar, per nje fitore te tij flasin edhe exit poll-et e para te publikuara pas mbylljes se qendrave te votimit me nje preference prej 51 perqind te rumuneve.

Rumunet u therriten sot ne qendrat e votmit per te zgjedhur presidentin e tyre te ardhshem, pasi ne raundin e pare te tyre asnjeri prej kandidateve nuk arriti te marre rezultatin e mjaftueshem per te shmangur balotazhin.

Top Channel