“Emri”, Barroso: Eshte momenti per zgjidhje

02/12/2009 21:05

Komisioni Evropian ka kerkuar nga Shkupi dhe Athina mbylljen sa me shpejt te konstestit te emrit kushtetues te Maqedonise.

Presidenti i KE, Jose Manuel Barroso ka deklaruar se ceshtja e emrit duhet te zgjidhet njehere e pergjithmone dhe se tani ekziston mundesia e duhur qe ky problem te tejkalohet.

Deklaraten e tij Barroso e beri pas nje takimi me kryeministrin maqedonas Nikolla Gruevski.

Ky i fundit nga ana e tij i beri thirrje Greqise se, bllokimi i nisjes se negociatave per anetaresimin ne BE nuk do te ndihmoje ne zgjidhjen e kontestit.

Top Channel