Krasniqi: Gjithcka gati per ne GJND

21/11/2009 15:55

Qeveria e Kosoves ka deklaruar se ka bere te gjitha pergatitjet per te mbrojtur legjitimitetin e pavaresise, procesi per te cilen do te nise me 1 dhjetor ne Gjykaten Nderkombetare te Drejtesise.

Ne nje prononcim per mediat kosovare, zedhenesi i qeverise Memli Krasniqi ka theksuar se Prishtina zyrtare eshte e bindur se vendimi i gjykates do te jete ne favor te saj.

“Republika e Kosoves ka bere te gjitha pergatitjet e nevojshme qe ne procesin ne GJND te paraqitet ne menyre dinjitoze dhe bindese, ne menyre qe te deshmoje se shpallja e pavaresise ka qene nje veprim legjitim”, ka deklaruar Krasniqi.

Zedhenesi ka shtuar me tej se qeveria e Kosoves ka besim tek pavaresia e Gjykates Nderkombetare te drejtesise, prandaj po shkon me optimizem ne kete proces.

Top Channel