Buckovski: Reagimi i Ahmetit per enciklopedine, i gabuar

26/10/2009 21:35

Ish presidenti i Maqedonise, Vllade Buckovski e ka cilesuar enciklopedine si nje fryt te bashkepunimit mes Gruevskit dhe Ali Ahmetit.

“Menyra me te cilen reagoi Ahmeti ka qene jo adeguate. Enciklopedia eshte krijuar qe kur une kam qene ne krye te Maqedonise dhe ajo eshte realiste per shoqerine maqedonase. Me enciklopedine Gruevski nenveftesoi inteligjencen maqedonase duke e futur ne nje qoshke. Ata qe e kane ndezur flaken nuk mund te jene zjarrefikes dhe ne fund te jete me faj dikush nga Tirana si ne rastin e deklarates se Majkos”, theksoi Buckovski.

Me tej, ai akuzoi kryeministrin maqedonas per mosrespektim te marredhenieve nderetnike. “Pas fitores Gruevski deklaroi se marredheniet nderetnike nuk do jene prioritet i qeverise se tij dhe eshte zhytur ne problemet e marredhenieve nderetnike”, shtoi ish kreu i shtetit maqedonas, duke pohuar se Gruevski zgjidhi nje ceshtje te madhe si demarkacioni, por duhet theksuar se rendesia e marredhenieve me Kosoven nuk eshte bere ne menyre transparente.

“Organizimi i ri territorial qe u vu ne 2004-en ka provokuar nacionalizem te madh qe shkaktoi referendum me moton “nuk lejojme ndarjen e Maqedonise”. Terroristet e transformuar nga UCK permes levizjes politike, u bene faktori politik shqiptar ne Maqedoni”, nenvizoi Buckovski ne “Shqip”.  

Top Channel