Thaci: Raporti i KE fyen shqiptaret

20/10/2009 11:45

Kryetari i PDSH-se, Menduh Thaci ka deklaruar se Maqedonia nuk e meriton raportin pozitiv te Komisionit Evropian per shkak te padrejtesive qe qeveria e Shkupit ushtron ndaj komunitetit shqiptar.

Thaci ka perdorur tone te ashpra duke theksuar se ne raport fyen shqiptaret, te drejtat e te cileve sipas tij nuk merren parasysh nga qeveria Gruevski.

“KE ne raportin e fundit perdor terminologji jokushtetuese per shqiptaret, duke i cilesuar ata si minoritet. Ata nuk permenden si shqiptare dhe pavaresisht kesaj, KE rekomandon qe te nisen negociatat per anetaresimin e Maqedonise”, ka deklaruar Thaci.

Gjithesesi, Thaci eshte shprehur se PDSH e mirepret kete ftese.

Top Channel