BE nis negociatat me Maqedonine

14/10/2009 14:35

Do te hapen negociatat per anetaresimin e Maqedonise ne Bashkimin Europian.

Ky lajm pozitiv mberriti sot nga komisoneri per zgjerimin, Olli Rehn ne nje konference per media ne Bruksel.

Sipas tij, ish-republika jugosllave ka bere progres te dukshem dhe ka permbushur kerkesat thelbesore europiane.

Ne 2005, hapja e negociatave u bllokua nga mosmarreveshjet me Greqine per emrin.

Top Channel