Maqedoni, enciklopedia denohet edhe nga opozita

22/09/2009 19:50

Debati mbi historine po zhvillohet ne Maqedoni ka nxitur reagime nga te gjithe trevat shqiptare.

Se fundi edhe Lidhja Socialdemokrate e Maqedonise, partia me e madhe opozitare e ka cilesuar enciklopedine e Akademise se Shkencave te pabazuar dhe shume te rrezikshme, madje, akuzon kryeministrin Gruevski per ndikim ne hartimin e saj. Zyrtari i kesaj partie Goran Georgiev tha, “sjellja e Gruevskit ne lidhje me marredheniet nderetnike nuk na shtyn ta shohim si te rastesishme kete encikopedi”.

Nderkohe, deputeti i PDI-se, Tahir Hani, parti qe aktualisht merr pjese ne koalicionin qeverises, theksoi se vendit nuk i duhet nje enciklopedi e tille. Kete encikopedi e ka denuar edhe kreu i PDI-se, Ali Ahmeti, sipas te cilit, ajo cfare eshte shkruar per shqiptaret mund te nxise nje tjeter konflikt nderetnik.

Top Channel