Kroaci-Slloveni, zgjidhet kontesti i kufirit

11/09/2009 10:45

Kroacia dhe Sllovenia i kane zgjidhur mosmarreveshjet e tyre mbi kontestin kufitar dhe pritet qe sot Lubjana zyrtare te zhbllokoje bisedimet per anetaresimin e Zagrebit ne BE.

Lajmin e bejne te ditur mediat kroate, sipas te cilave kryeministrja kroate Jadranka Kosor dhe homologu i saj slloven Borut Pahor do te zhvillojne sot nje takim nga i cili pritet te njoftohet zyrtarisht “shkrirja e akujve”.

Per me shume se dy dekada kontesti kufitar kroato-slloven ka qene pengese e madhe ne rrugen e Zagrebit drejt Bashkimit Evropian.

Top Channel