Turistja, filxhan caji mbi “Gioconda”-n

11/08/2009 12:25

Nje turiste ruse ka leshuar nje filxhan caji bosh mbi “Gioconda”-n, ne Louvre. Vepra e artit nuk eshte demtuar fale xhamit te blinduar qe sherben per mbrojtjen e saj.

Gruaja eshte ndaluar nga policia dhe i eshte nenshtruar nje kontrolli tek psikiatri, nderkohe qe muzeu e ka denoncuar tek organet e akuzes.

Atentati ndaj vepres se Leonardos ka ndodhur me 2 gusht, por lajmi eshte bere i ditur vetem sot nga e perditshmja franceze “Le Parisien”.

Top Channel