BE, Islanda kerkon nisjen e negociatave

16/07/2009 17:45

Parlamenti islandez ka autorizuar sot qeverine qe te filloje negociatat e pranimit ne Bashkimin Evropian.

Ne favor votuan 33 deputete te Parlamentit, 28 kunder, ndersa dy abstenuan. Votimi u be pas nje debati maratone qe zgjati disa dite dhe i kushtezuar nga kriza e rende ekonomike qe ka perfshire vendin.

Me te perfunduar negociatat per pranimin, qeveria islandeze do te organizoje nje referendum per t’u njohur me opinionin e njerezve.

Top Channel