Ekspertet: Pesimizem per ekonomine e rajonit

09/07/2009 12:00

Ekspertet e ekonomise parashikojne nje te ardhme aspak optimiste per vendet e Ballkanit.

Sipas nje qendre studimore ne Londer, kriza ekonomike do te preke me shume dhe me rende vendet e Europes Juglindore dhe vecanerisht gadishullin tone.

Problemet qe do te vijne nga rajoni do te jene shume me te medha se ato te vendeve balltike.

Ekspertet thone se luhatjet me te medha jane nga Evropa Jugore.

Ne Ballkan ka lekundje te investitoreve, ndersa fluksi i parave thuajse eshte ndalur.

Ekspertet thone se situata ne rajon do te jete thuajse e njellojte, pasi kriza e valutes ka efekt domino.

Top Channel