Ivanov: Mungesa e Sejdiut, gabim burokratik

14/05/2009 09:10

Presidenti i ri i Maqedonise, Georgi Ivanov ia la pergjegjesine kryetarit te parlamentit Veljanovski, per mungesen e presidentit kosovar Sejdiu gjate ceremonise se betimit te tij.

Ai e cilesoi mospranine e Sejdiut nje gabim burokratik. I pyetur per kete ceshtje ne Bruksel, Ivanov tregoi se ftesa ndaj Sejdiut eshte nje nga angazhimet e dites se tij te pare si president.

“Ceremonia u organizua nga presidenti i asamblese se republikes maqedonase dhe presidenti i asamblese dergoi ftesat ndaj gjithe te ftuarve. Pas ceremonise se djeshme, kjo eshte dita ime e pare ne detyre dhe gjeja e pare qe do te bej eshte dergimi i fteses ndaj presidentit te Kosoves dhe takimi ka mundesi te mbahet ne fund te ketij muaji”, tha Ivanov.

Presidenti e dha kete deklarate gjate konferences se perbashket per shtyp me shefin e diplomacise europiane, Solana. Delegacioni maqedonas ku merr pjese dhe kryeministri Gruevski eshte takuar dhe me komisionerin Oli Rehn, si dhe kryeministrin belg.

Top Channel