Montgomery: Protestat ne Kosove i nxit Beogradi

13/05/2009 16:15

Ish-ambasadori amerikan ne Serbi, William Montgomery ka deklaruar se protestat e serbeve ne veri te Kosoves manovrohen nga Beogradi.

“Nuk ka asnje dyshim ne faktin se pjesemarresit ne keto protesta gezojne ndihmen dhe mbrojtjen e disa lidereve serbe ne Kosove, si dhe mbeshtetjen indirekte te personave te caktuar ne Beograd”, ka pohuar Montgomery.

Ish-diplomati ka paralajmeruar se protestat ne fjale rrezikojne te pershkallezohen pasi sipas tij do te vije nje moment kur shqiptaret nuk do ta kerkojne zgjidhjen e ketij problemi tek bashkesia nderkombetare.

Top Channel