Ivanov i shkruan Obames

13/05/2009 13:45

Ne diten e pare pas betimit si president i Maqedonise, Georgi Ivanov i ka derguar nje leter presidentit amerikan Obama, te cilit i ka konfirmuar angazhimin per gjetjen e nje zgjidhjeje per ceshtjen e emrit me Greqine.

“Shpreh vendosmerine per te vazhduar dialogun me miqte dhe fqinjet tane greke dhe angazhimin per te gjetur nje zgjidhje te pranueshme”, shkruan Ivanov. Ai theksoi se zgjidhja duhet te respektoje identitetin tone kombetar, gjuhen dhe kulturen.

Ceshtja e pazgjidhur e emrit ndikoi ne mosmarrjen e fteses per anetaresim ne NATO. “Ne do vazhdojme perpjekjet per anetaresimin ne strukturat euroatlantike”, tha Ivanov. Ai falenderoi Obamen per kurajon dhe mbeshtetjen amerikane ne samitin e fundit te aleances ne prill.

Top Channel