Ivanov, 1 milion dollare per fushaten ne Maqedoni

23/04/2009 10:55

Forcat politike ne Maqedoni kane publikuar ne KSHZ shpenzimet e fushates elektorale.

Nga te dhenat e raportit financiar rezulton se 1 milion dollare kane qene parate e shpenzuara nga presidenti i ri i vendit, Gjorgji Ivanov. VMRO-DPMNE ka shpenzuar gjysme milioni euro per reklama televizive, ndersa rreth 150 mije per kapela, stilolapsa, cadra dhe sende te tjera.

Ndersa partia opozitare LSDM per kandidatin e saj presidencial, Lubomir Ferckovski ka shpenzuar 148 mije euro nga buxheti i partise dhe 400 mije euro shpenzime te tjera kane qene donacione.

Kandidati i BDI-se, Agron Buxhaku ka shpenzuar 20 mije euro nga donatoret, ndersa dy kandidatet e tjere shqiptare Imer Selmani dhe Mirushe Hoxha perkatesisht nga 6 mije dhe 4 mije euro.

Top Channel