Bullgaria: Gati te ndihmojme Maqedonine

22/04/2009 16:25

Bullgaria eshte e gatshme t’i ofroje ndihme Maqedonise ne rrugen e integrimeve evropiane dhe vlereson se deri tani qeveria e Shkupit ka ecur perpara me reformat.

Deklarata eshte bere sot ne Sofje nga ministrja bullgare per Ceshtjet Evropiane, Gergana Pasi, pas nje takimi me homologun maqedonas Ivica Bocevski.

Zyrtarja bullgare i ka bere thirrje qeverise se Shkupit qe te vazhdoje me kryerjen e reformave, duke i cilesuar ato si garanci per anetaresimin ne strukturat evropiane.

“Sa me shume reforma do te behen ne Maqedoni, aq me shume perkrahje do te kete nga vendet anetare te BE-se”, ka deklaruar Pasi.

Ajo ka shtuar me tej se reformat nuk duhet te lihen menjane, pasi ne te kundert pengesat per anetaresimin ne NATO dhe BE dyfishohen.

Top Channel