Merkel mbeshtet hyrjen e Kroacise ne BE

09/04/2009 14:20

Kancelarja gjermane Angela Merkel premton mbeshtetje per Kroacine ne rrugen drejt anetaresimit ne BE.

“Pasi u be anetare e NATO-s, Kroacia duhet te behet edhe anetare e BE-se”, tha Merkel pas nje takimi me kryeministrin kroat Ivo Sanader ne Berlin.

Prej vitit 2004 vendi ka statusin e kandidatit dhe ne 2005 kane nisur bisedimet. Ato jane bllokuar per shkak te nje konflikti kufitar me fqinjin e saj, Sllovenine.

Merkel kerkoi gjetjen e nje zgjidhjeje permes bisedimeve direkte mes dy vendeve. Konflikti rrezikoi edhe hyrjen e Kroacise ne NATO

Top Channel