Indonezia do njohe pavaresine e Kosoves

02/04/2009 11:45

Indonezia do te njohe shume shpejt pavaresine e Kosoves.

Deklarata eshte bere ne Londer nga presidenti Susilo Bambang Yudhoyono gjate nje fjlaimi ne “London’s School of Economics”.

“Sa i perket ceshtjes se Kosoves, ne e shohim ate ne dy kende: njeri eshte respektimi i integritetit territorial te vendeve te OKB-se dhe tjetra e drejta e kosovareve per pavaresi”, ka thene presidenti.

Ai sqaroi se per temen e Kosoves ka biseduar edhe me sekretarin e pergjithshem te OKB-se, Ban Ki-Moon dhe presidentin Martti Ahtisaari.

Top Channel