Biden: BE, me shume angazhim per Kosoven

10/03/2009 15:05

Zevendespresidenti amerikan Joseph Biden ka kerkuar qe BE te angazhohet me shume ne Kosove.

“Ende ka pune per t’u bere ne Kosove, sepse angazhimet nuk kane perfunduar. Eshte pergjegjesi e Bashkimit Evropian dhe komunitetit Evropian qe te permbushe premtimet qe i kemi bere se bashku”, ka thene Biden.

Edhe javen e kaluar Sekretarja e amerikan e Shtetit Hillary Clinton, gjate vizites ne Bruksel tha se ne Ballkan ka ende pune per t’u bere. Biden vizitoi seline e NATO-s per te diskutuar me aleatet strategjine e re ne Afganistan.

Ai theksoi se kontributi amerikan ne misionin paqeruajtes ne Kosove, nuk do pesoje ndryshime, per shkak te nevojes per trupa shtese ne Afganistan.

Top Channel