Zapatero: Nuk ndryshojme qendrim ndaj Kosoves

09/03/2009 18:10

Kryeministri spanjoll, Jose Luis Rodriguez Zapatero ka deklaruar se Spanja nuk ka ne plan per te ndryshuar qendrimin e saj ndaj Kosoves.

Qendrimin e vendit te tij, Zapatero e beri te ditur gjate nje konference per shtyp pas takimit me presidentin serb, Boris Tadic.

“Madridi vlereson se zgjidhja e ceshtjes se Kosoves duhet te behet ne respektim te se drejtes nderkombetare”, ka pohuar Zapatero.

Ai ka theksuar se mbeshtet qendrimin e Serbise ndaj Kosoves dhe i ka bere thirrje Beogradit qe te vazhdoje rrugen qe ka nisur.

Me tej, kryeministri ka shtuar se Spanja mbeshtet synimet e Serbise per t’u anetaresuar ne Bashkimin Evropian.

“Ne e shohim Serbine si nje kandidat potencial per ne Bashkimin Evropian”, ka shtuar kreu i qeverise spanjolle.

Top Channel