Karaxhic deklarohet sot per akuzat e Hages

03/03/2009 11:30

Ish-lideri i serbeve te Bosnjes Radovan Karaxhic, do te deklarohet sot perpara Gjykates se Hages per krime lufte ne ish-Jugosllavi, nese e konsideron veten fajtor, apo te pafajshem.

Ai akuzohet per dy raste genocidi dhe nente raste te tjera krimesh lufte dhe krimesh kunder njerezimit. Karaxhic u arrestua vitin e kaluar ne Beograd pas shume kohesh arratie dhe u dergua ne Hage per gjykim.

Arrestimi i tij dhe i te shumekerkuarit tjeter, ende ne liri, Ratko Mlladic, eshte nje nga kushtet e vendosura nga BE per integrimin e Serbise.

Top Channel