Serbia, eksportuesi kryesor i armeve per Izraelin

23/02/2009 16:05

Organizata Amnesty International, ne nje dokument te publikuar sot ka denoncuar se Serbia ka qene nder furnizuesit kryesore te armeve per Izraelin.

Sipas AI, gjate kohes qe Serbia ka qene e bashkuar me Malin e Zi ka zene vendin e dyte pas SHBA, duke i shitur Izraelit arme qe kapin vleren e 10 milione dollareve.

Edhe sot, Serbia renditet nder 10 vendet kryesore qe eksportojne arme per vendin e Lindjes se Mesme, thuhet ne dokument.

AI ka bere te ditur se do te kerkoje vendosjen e embargos ndaj furnizimit me arme per Izraelin dhe Palestinen, pasi sipas saj keto arme perdoren per krime lufte.

Top Channel