“2010 AL30”, asteroidi qe kaloi prane Tokes

14/01/2009 16:20

NASA konfirmon se ka qene vertet nje asteroid trupi qiellor qe kaloi shume prane Tokes ne 13 janar ne 12:46 me oren e Greenwich.

Agjencia Hapesinore Amerikane thekson se behej fjale per nje trup te vertete natyror dhe jo artificial. “2010 AL30” u quajt asteroridi qe iu afrua planetit tone. Zbulimi i tij u be nga “Linear Survey Laboratories” ne 10 janar dhe madhesia e tij ishte 10-15 metra diameter.

Por ky asteroid nuk perbente asnje rrezik per Token, pasi edhe nese do ishte drejtuar drejt nesh, atmosfera do ta kishte shperbere sepse keto trupa qiellore behen te rrezikshem kur kalojne diametrin e 25 metrave. Asteroide te ngjashem me te kalojne shpesh here prane Tokes dhe cdo jave nje prej tyre i ben vizite Tokes, qofte edhe nga mijera kilometra largesi.

Top Channel