15:35 Select
16:28 Permbledhje Ditore BB7
Programi i plote
PUBLICITET
Thaçi: Në Kosovë, Shoqata e komunave serbe
25/02/2013 15:55

Thaçi: Në Kosovë, Shoqata e komunave serbe
Kryeministri kosovar, Hashim Thaçi ka deklaruar se në Kosovë do të krijohet Shoqata e komunave me shumicë serbe.

Në një intervistë për “RTK” nga Seuli, ku ndodhet për një vizitë zyrtare, Thaçi ka nënvizuar se shoqata në fjalë do të jetë në përputhje të plotë me pakon e Ahtisarit, ligjet dhe Kushtetutën e Kosovës.

“Do të shpërbëhen të gjitha strukturat serbe të sigurisë që janë instaluar dhunshëm në veriun e Kosovës, do të funksionalizohet sistemi i drejtësisë dhe do të ketë zgjedhje të lira”, ka thënë Thaçi.

I pari që ka reaguar ndaj kësaj deklarate ka qenë kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili ka thënë se një marrëveshje e tillë mes kryeministrave Thaçi dhe Daçiç nuk bie ndesh me Kushtetutën e Kosovës.

“Në Kushtetutë parashikohet organizimi i komunave dhe mund të ndodhë një organizim i pjesshëm, por pa pushtet ekzekutiv”, ka thënë Haradinaj. / Top ChannelFacebook


Më shumë nga Kosova
Kosovë, protestë e punonjësve të KEDS-it
Qindra punonjës të Korporatës së privatizuar Energjetike të Kosovës kanë protestuar para zyrave qendrore të KEDS-it, duke kërkuar ngritjen e pagave.
Kosovë, dita ndërkombëtare e librit
"Sjell një libër, që ke lexuar, dhe merr një, që të pëlqen". Është kjo, motoja e një prej aktiviteteve që ka shënuar ditën ndërkombëtare të librit në Kosovë.
Kuvendi miraton themelimin e Gjykatës Speciale
Kuvendi i Kosovës ka miratuar themelimin e Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës dhe ka vendosur t’i vazhdojë mandatin misionit të EULEX-it edhe për dy vjet të tjera.
I hapet rruga Gjykatës Speciale
Qeveria e Kosovës e ka miratuar projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian që i hap rrugë edhe zyrtarisht krijimit të Gjykatës Speciale, si dhe vazhdimit të misionit të EULEX-it deri më 2016.
Thaçi: FAK të hyjë në rend dite
Në mbledhjen e qeverisë së Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi ka folur për një vendim tjetër të rëndësishëm, i cili ende nuk po futet për votim në Kuvend, e që ka të bëjë me ndryshimin e Kushtetutës për krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës.


Lajmet kryesore

Thaçi: Në Kosovë, Shoqata e komunave serbe Ambasadorët mbështesin reformën
Diplomatët, “informim” publik me ministrin Çuçi një ditë para seancës
Kontrolli parlamentar mbi SHISH
Vrasje me snajper për gjakmarrje
Basha: Ekonomia në rënie
Vlorë, vritet me thikë 48-vjeçari
Aksident në Levan-Vlorë, 2 viktima
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Reforma territoriale, Vrasje, Aksidente rrugore, Lindja e Mesme, Akuzat për ushtrinë, Vendet e AMA-s, Vrasja ne burg, SHISH
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.