23:30 Lajme e Moti
00:05 Serial "Dashuri e Hakmarrje"
Programi i plote
PUBLICITET
Thaçi: Në Kosovë, Shoqata e komunave serbe
25/02/2013 15:55

Thaçi: Në Kosovë, Shoqata e komunave serbe
Kryeministri kosovar, Hashim Thaçi ka deklaruar se në Kosovë do të krijohet Shoqata e komunave me shumicë serbe.

Në një intervistë për “RTK” nga Seuli, ku ndodhet për një vizitë zyrtare, Thaçi ka nënvizuar se shoqata në fjalë do të jetë në përputhje të plotë me pakon e Ahtisarit, ligjet dhe Kushtetutën e Kosovës.

“Do të shpërbëhen të gjitha strukturat serbe të sigurisë që janë instaluar dhunshëm në veriun e Kosovës, do të funksionalizohet sistemi i drejtësisë dhe do të ketë zgjedhje të lira”, ka thënë Thaçi.

I pari që ka reaguar ndaj kësaj deklarate ka qenë kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili ka thënë se një marrëveshje e tillë mes kryeministrave Thaçi dhe Daçiç nuk bie ndesh me Kushtetutën e Kosovës.

“Në Kushtetutë parashikohet organizimi i komunave dhe mund të ndodhë një organizim i pjesshëm, por pa pushtet ekzekutiv”, ka thënë Haradinaj. / Top ChannelMë shumë nga Kosova
PDK përshëndet vendimin e gjykatës
Vendimi përfundimtar i Gjykatës Kushtetuese, për anulimin e zgjedhjes së Isa Mustafës kryetar të Kuvendit, është duartrokitur nga Partia Demokratike e Kosovës, ndërsa ka lënë edhe pak shpresë te blloku i koalicionit paszgjedhor LDK-AAK-NISMA.
Kosovë, dorëzohet ish-deputeti Geci
Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Gani Geci, i është dorëzuar të premten Prokurorisë Speciale të Kosovës, në të cilën shumica e prokurorëve janë nga EULEX-i. Këtë e konfirmoi për Top Channel zëdhënësja e EULEX-it, Dragana Nikoliç Solomon.
Kushtetuesja rrëzon Mustafën
Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vlerësuar se zgjedhja e Isa Mustafës në postin e kryeparlamentarit në seancën e 17 korrikut ishte jokushtetuese.
Pasuria e deputetëve të Kosovës
Agjencia Kundër Korrupsionit në Kosovë ka publikuar të enjten formularët e deklarimit të pasurisë së deputetëve të rinj të Kuvendit. Për herë të parë pasurinë e tyre është dashur ta bëjnë publike nënkryetarja e PDK-së Margarita Kadriu, por edhe deputetët e rinj të LDK-së, Vetëvendosjes, AAK-së dhe Nismës për Kosovën.
Partitë përballen në Kushtetuese
Përfaqësuesit e subjekteve politike në Kosovë kanë paraqitur të enjten para Gjykatës Kushtetuese argumentet e tyre rreth kushtetueshmërisë së vendimit të Kuvendit për zgjedhjen e Isa Mustafës në postin e kryeparlamentarit.


Lajmet kryesore

Thaçi: Në Kosovë, Shoqata e komunave serbe Skema e Lazaratit në Veri të vendit
Pasi u qëllua me armë helikopteri, dërgohen forca shtesë në Dukagjin
Presidenti kthen ligjin për ndarjen e re
Pezullohen lejet e ndërtimit nga Vendorët
PDK përshëndet vendimin e gjykatës
PS nuk i ndahet dorëheqjes së Bashës
Basha: Oligarkia ka marrë peng vendin
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Arsimi, Trafiku i droges, Lindja e Mesme, Turizmi, Energjia, Reforma territoriale
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.