Një alpinist ka rrëshkitur në Malin e Tomorrit mesditën e sotme. Ngjarja mësohet se ka ndodhur në afërsi tē Çesmës së Tarikos.

Alpinisti ka qenë pjesë e një grupi prej 4 alpinistësh që kishin shkuar për të eksploruar Malin e Tomorrit por gjatë ecjes në mal, njëri prej tyre ka rrëshkitur në një zonë të thepisur. Ai është ndihmuar për tu nxjerrë nga vendi ku rrëshkiti nga bashkudhëtarët e tij në këtë aventurë.

Burime të Komisariatit të Policisë Skrapar,bëjnë me dije se,alpinistët ishin nisur në mëngjes nga Qafa e Dardhë në Librazhd drejt Malit të Tomorrit.

Të njëjtat burime konfirmojnë se,4 alpinistët kishin kaluar Çesmën e Tarikos dhe po i drejtoheshin pikës më të lartë të Malit të Tomorrit,në momentin kur njëri prej tyre rrëshkiti. Po kështu,konfirmohet se,alpinistët janë të gjithë shqiptarë por identiteti i tyre nuk dihet ende,ashtu sikurse nuk dihet edhe qyteti prej nga ata janë.

Kanë qenë vetë alpinistët ata që nëpërmjet telefonit kanë kërkuar ndihmën e emergjencave civile. Mësohet se,nga Tirana është nisur drejt zonës ku ndodhen alpinistët një helikopter i Forcave Ajrore për të transportuar drejt Spitalit të Tiranës Alpinistin e dëmtuar për shkak se në zonën ku ata ndodhen nuk ka rrugë makine dhe zona është e mbuluar nga dëbora.

Top Channel