Malarja, shpiket vaksina qe e parandalon

09/09/2009 16:10

Me ne fund kontinenti afrikan do heqe qafe nje nga shkaqet me te medha te vdekshmerise ne vendet me te varfra.

Malarja, semundja qe merr miliona jete njerezish do parandalohet pjeserisht pas rreth 3 vjetesh. Shkencetaret kane shpikur nje vaksine qe parandalon ne 64 % te rasteve infektimin me malarje dhe ky eshte nje sukses i madh shkencor, social e ekonomik.

Cdo vit nga kjo semundje preken rreth 300 milione njerez, 1 milione prej te cileve nuk arrijne te mbijetojne, shumica e te cileve femije. Per te arritur ne kete sukses shkencor jane dashur plot 30 vjet pune. Shkencetaret arriten te bejne qe sistemi imunitar te krijoje antitrupa qe godet mikrobin dhe e shkaterron brenda pak minutash. Meriten me te madhe per kete arritje e ka 65 vjecari Joe Cohen, ish kerkues ne New York University, tashme drejtues i kerkimeve per vaksinat kunder semundjeve si turbekulozi e AIDS.

“Kemi punuar me Walter Reed Army Institute of Research per kete vaksine qe ne fillim te viteve ’80 duke shpenzuar me shume se 300 milione dollare”, sqaron Cohen.

Top Channel