Nena ushqen trinjaket tetemuajsh me McDonald’s

28/04/2009 12:35

Nje nene 24-vjecare e tre femijeve trinjake tetemuajsh ka treguar se i ushqen foshnjat me fast food nga McDonald’s.

Leanne Salt, qe peshon 184 kg, thote se eshte shume e zene per te ushqyer sic duhet vajzat Deanna e Daisy dhe djalin Finlee. Keshtu qe ajo u jep atyre fast food, apo ushqime te pergatitura ne mikrovale. Femijet marrin 1249 kalori ne dite, ne vend te 765 qe duhet te marrin sipas rekomandimit te mjekeve.

Ndersa vete gruaja merr 3 mije kalori ne dite, ose 1 mije me shume nga rekomandimi. “Femijet e mi ishin 6 muajsh kur provuan ushqimet e para te McDonald’s. Ata pelqejne peshkun dhe patatinat. Keto te fundit i kane si vakt ne oren 02.00. Shpesh u pergatis lazanja ne mikrovale. Ata jane gjithnje te uritur dhe me lehte eshte t’u japesh ushqim te gatshem. Une i lejoj te shijojne gjerat qe porosis per vete. Kjo eshte menyra me e mire per te pare se cfare u pelqen”, ka treguar gruaja.

Lane qe jeton me te emen dhe te vellane, pasi me te atin e femijeve u nda kur ishte shtatzene, tregon se u jep edhe qumesht dhe veze te rrahura. “Une u jap femijeve edhe perime cdo te diel dhe ushqime qe kane fruta brenda”.

Mjeket thone se nje ushqyerje e tille e varfer sjell probleme me zorret dhe jashteqitjen, por mund te shkaktoje semundje te kockave, obezitet, diabet, tension te larte, semundje te zemres dhe mosfunksionim te veshkave.

Top Channel