Maqedoni, 7 kandidate per zgjedhjet presidenciale

16/02/2009 21:30

Komisioni Shteteror i Zgjedhjeve ne Maqedoni ka njoftuar se shtate kandidate jane certifikuar deri tani per te garuar ne zgjedhjet presidenciale.

Presidenti aktual, Branko Cervenkovski ka thene se nuk do te kandidohet edhe per nje mandat tjeter.

Raportohet se fovorite ne keto zgjedhje, qe do te mbahen me 22 mars, jane Gjorgji Ivanov i WMRO-DPMNE dhe Lubomir Ferckovski i LSDM.

Kandidate per president ne keto zgjedhje jane edhe tre shqiptaret: Agron Buxhaku i BDI, Imer Selmani nga Demokracia e Re dhe Mirushe Hoxha nga PDSH.

Top Channel