Mbyllja e Guantanamos, McCain kritikon Obamen

23/01/2009 12:05

Ish-kandidati republikan per John McCain kritikoi presidentin e ri Barack Obama per vendimin e mbylljes se burgut te Guantanamos.

Ai thote se presidenca e re ka ceshtje shume me te nxehta per te trajtuar.

“Obama perballe sfidash te medha u nxitua duke marre nje vendim te tille”, u shpreh McCain.

Ish-rivali i Obames nuk vonoi shume per kritikuar levizjen e pare te presidentit amerikan. Sipas tij, Obama duhet te mendoje per krizen ekonomike dhe per luften ne Lindjen e Mesme.

“Vendimi  nuk sjell asnje sqarim se ku do te shkojne te burgosurit, kur dihet se asnje vend nuk pranon t’i marre ata. Po ashtu nuk dihet se si do te veprohet me personat vertet te rrezikshem’, u shpreh McCain.

Nderkohe Bashkimi Evropian ka pershendetur levizjen e fundit te Obames.

Top Channel