Irak, trupat USA do terhiqen ne 2011

22/01/2009 19:20

Nje funksionar i ambasades amerikane ne Bagdad ka konfirmuar se trupat e SHBA do te terhiqen nga Iraku ne vitin 2011.

Sipas burimit, Uashingtoni do te respektoje keshtu marreveshjen e firmosur me qeverine irakene.

“Eshte nje pakt i nenshkruar nga dy shtete, te cilit duhet t’i permbahemi dhe qe nuk mund te ndryshohet pa aprovimin e te dy vendeve”, ka deklaruar Adam Ereli, keshilltar politik ne ambasaden amerikane.

Top Channel