Top News – 74 vjeç, ‘vejushë e zezë’ / Vriste të dashurit me cianur, u merrte pasurinë
26/09/2021 17:22

Në moshën 75 vjecare, isao Kakehi ishte në shëndet të mirë dhe e dashuruar. Kjo në vitin 2013 dhe ai sapo kishte nisur një marrëdhënie me Chisako Kakehin, një 67 vjecare të ve që ai e kishte takuar përmes një agjencie në japoni. Brenda dy muajsh, u martuan dhe nisën një jetë të re, por Isao Kakehi nuk jetoi sa të priste vitin e ri. Më 28 dhjetor ai u bë viktima e katërt dhe e fundit e vejushës së zezë të japonisë. Chisako Kakehi, tani 74 vjec, po pret dënimin me vdekje pas vrasjes së tre partnerëve dhe përpjekjes për vrasjen edhe të të katërtit. Vrasjet nisën në 2007-ën kur ajo ishte 61 vjec por mbi të nuk ranë dyshime deri sa vdekja e Isao Kakehi të shtynte policinë të niste një hetim që përfundoi me arrestimin e saj në 2014-ën. Në 2017-ën, ajo u dënua me vdekje në një nga proceset më të gjata gjyqësore në japni. Një apel për ta rrëzuar atë vendim dështoi këtë verë. Ajo, përdorte një agjenci takimesh për tu lidhur me viktima të moshuara e për ti helmuar ata pasi kishte fituar më herët besimin – tha gjykatësi në qershor. Është një krim mizor i bazuar në një plan të menduar mirë. Rasti tërhoqi vëmendjen e japonezëve dhe nxorri në pah rreziqet e takimeve online për të moshuar që janë shumë të ekspozuar ndaj skemave të mashtrimit. Dhe ai ka bërë edhe që vendi të pyesë përse një grua në perëndim të jetës së saj të fillojë të vrasë njerëz që ajo supozohej t’i donte.

Top Channel/ Angli, tropojani “mbret” i shtëpive të barit në rrjetën e Daily Mail
25/10 12:45
Top News – Më shumë trupa në kufi me Poloninë/Gjermania rrit sigurinë, fluks në rritje emigrantësh
25/10 12:17
Top Channel/ Bajoneta e shpata, tensione në kufirin gjerman: Ndalohet patrulla anti-emigrantëve!
25/10 12:15
Top Channel/ Rrugët kthehen në lumenj, balta gëlltit makinat: dy të zhdukur në Itali nga përmbytjet
25/10 12:15
Top Channel/ Erozioni në Vlorë vazhdon/ Nga plazhi i vjetër në Triport, alarmin e japin banorët
25/10 12:12
Top Channel/ Biden vonon publikimin e dosjes mbi vrasjen e Kenedit, çfarë po mbulohet?!
25/10 12:10
Top News – Krizë humanitare në Afganistan / Tetë fëmijë në Kabul vdesin nga uria
25/10 12:09
Top News – Lira turke në pikiatë / Pas vendimit të Erdogan për dëbimin e ambasadorëve
25/10 12:08
Top News – Grusht shteti në Sudan / Arrestohet kryeministri, trazira nëpër rrugë
25/10 12:05
Top Channel/Kritikët e Erdogan: Dëbimi i ambasadorëve një lojë, shpërqëndrim nga hallet ekonomike!
25/10 11:59
Top News – Shira të rrëmbyeshëm në Tunizi / Tre viktima nga moti i keq, vendi nën ujë
25/10 11:55
Top News – Anija e mallrave në flakë / Mbulon me gazra toksikë brigjet e Kanadasë
25/10 11:52
Top News – Rrugët kthehen në lumenj të tërbuar / Jugu i Italisë nën rrebeshe shiu, dy të zhdukur
25/10 11:46
Top Channel/Eksperti: Serbia po përgatit luftë, amerikanët e kuptuan lojën-bënë gati “artilerinë”!
25/10 11:28
Top Channel/ Tetë fëmijë vdesin nga uria në Kabul, Afganistani në prag katastrofe!
25/10 11:14
Top Channel/ Ekspozitë në Egjipt! Artistë nga e gjithë bota ekspozojnë te piramidat e Gizës
24/10 19:43
Top Channel/ Franca lëshon satelitin ushtarak, do të lidhë ushtarët francezë në mbarë globin
24/10 19:18
Top News – Pistoleta që e bëri ‘vrasës’… / Rasti Baldwin, përdorej nga trupa për lojë…
24/10 18:27
Top News – Raketa super-preçize / Rusia ‘krekoset’ para blerësit misterioz
24/10 18:04
Top News – Vajza e Paul Walker në altar / ’Fast & Furious’, shoqërohet nga Vin Diesel
24/10 15:38