Top Channel/ Prokurori Karanxha drejt shkarkimit? Për milionat e në shtëpi, u shkarkua bashkëshortja
14/04/2021 15:07

Shumë gjyqtarë e prokurorë gjatë Vettingut janë justifikuar për pasuritë e tyre me kursimet e partnerëve. Kështu veproi edhe gjyqtarja e shkarkuar nga Vettingu Bernina Kondi e cila u mbrojt se në rastin e blerjes së një shtëpie, veç kredisë kishte përdorur paratë cash të të shoqit, Ervin Karanxha , një prokuror që gjatë gjithë karrierës së tij ka qenë i emëruar prokuror në Kryeqytet. Por paratë e bashkëshortit prokuror u panë me pikëpyetje nga komisioni i Vettingut dhe ndërkohë po kontrollohet dhe që siç duket do ngelë në Vetting. Por çfarë thonë deklaratat e pasurive të Ervin Karanxhës , pas të cilave ish-gjyqtarja nuk u justifikua dot? Menjëherë sapo mori detyrën e prokurorit në vitin 2003, brenda pak kohësh paratë cash të Ervin Karanxhës dhe familjarëve të tij janë shumëfishuar. Në vitin e parë në detyrë konkretisht për 2003 kohë në të cilën është emëruar si prokuror në Tirane, Karanxha tregon se nga ai dhe familja e tij zotëronin vetëm 4 mijë dollarë likuiditet në shtëpi. Por një vit më vonë ai tregon se kjo shumë ka shkuar në 6 mijë dollarë, ndërsa kujtohet që ka pasuri dhe i ati i cili sipas prokurorit zotëronte në këtë vit 35 mije dollarë cash.

Top News – Sulm në një shkollë në Rusi/ Fëmijë dhe mësues të vrarë në Kazan
11/05 18:44
Top News – ‘Basha vjedh votat në parti’/ Kulluri kritik me qëndrimet e Bashës, kërkon largim
11/05 18:30
Top News – Vetëdorëzohen 4 shokët e viktimës/ ‘5 maji’, miqtë e viktimës dhe autorit, në polici
11/05 18:26
Top News – ‘Ekspertiza e keqe të varros’/ Përplaset komisioni hetimor për ekspertët
11/05 17:52
Top News – 2 plumba në kokë pas ‘tradhtisë’/ Tiranë, vrasësi i adoleshentes në burg përjetë
11/05 17:22
Top News – Ekzekutimi mafioz i biznesmenit/ Vlorë, si vepron skuadra e vrasësve me pagesë
11/05 17:22
Top Channel/ BE për Ballkanin Perëndimor/ Rikthehet në agjendën e takimeve të ministrave të bllokut
11/05 16:10
Top News – ‘Mos vrisni nënën time!’ Protesta në elbasan për vrasjen e Liljana Bozos
11/05 15:59
Top News – Bulqizë, shpërthen gazi në minierë/ Të lënduar 6 minatorë, 1 dërgohet në Tiranë
11/05 15:56
Top News – Mashtruesit e kredive me letra false/ Operacioni ‘fraud 21’, 2 persona të arrestuar
11/05 15:56
Top News – Tabaku- Të rikthejmë demokracinë/ Nga janari u alookuan 125 mln euro për rindërtim
11/05 15:27
Top Channel/ Vret shokun në lojën me pistoletë, po festonin mes miqsh. Dorëzohet vrasësi
11/05 15:22
Top Channel/ Gazi asfikson minatorët/ Martanesh, tymi i një gjeneratori rrezikoi jetët e tyre
11/05 15:12
Top Channel/ Rregullat e reja për bitcoin/ Do vendosen licenca për konvertimin e kriptomonedhave
11/05 15:11
Top Channel/Protestë para gjykatës në Elbasan, kërkojnë drejtësi për gruan që u vra nga bashkëshorti
11/05 15:07
Top News – Publicisti dhe gazetari Agim Mato/ Sarandë, përcillet për në banesën e fundit
11/05 14:37
Top Channel/Asfiksimi i tre punëtorëve, pamjet nga miniera ku ndodhi çlirimi i gazit nga gjeneratori
11/05 14:19
Top Channel/ Momenti kur minatorët e plagosur në Bulqizë transportohen në spital
11/05 14:08
Top News – Plumbi që i mori jetën 27 vjeçarit/ Vetëdorëzohet autori i vrasjes së Mehmet Qemës
11/05 13:55
Top News – ‘Kërcënime ndaj administratës’/ Basha akuzon KAS dhe KQZ për bashkëpunim me Ramën
11/05 13:08