Emmanuel Macron vazhdon reformat e pensioneve pavarësisht grevave
10/12/2019 18:29

Presidenti francez Macron është i vendosur t’i përmbahet rrugës së nisur për reformat e pensioneve, pavarësisht bllokimit të transportit nga grevat e vazhdueshme në vend. Planet e qeverisë së tij do të prezantohen më vonë këtë javë. Sindikatat e Francës, të cilat pretendojnë se reformat do të detyrojnë shumë njerëz të punojnë më gjatë për një pagesë më të vogël në pension, e filluan protestën e tyre të enjten. Greva masive bllokoi udhëtarët, mbylli disa shkolla dhe goditi turizmin në Paris dhe në rajone të tjera. Macron, një ish-bankier investimesh, argumenton se rregullimi i pensionit do ta bëjë sistemin aktual të pensionit, i cili është i ndërlikuar, i vjetëruar, më të ndershëm dhe të qëndrueshëm financiarisht, duke shkrirë 42 plane të ndryshme për pagesat e pensioneve në një. Qeveria thotë se nuk do ta ndryshojë moshën zyrtare të daljes në pension në 62 vjeç, por projekti pritet të përfshijë kushte financiare për të inkurajuar njerëzit të punojnë më gjatë, meqenëse jetëgjatësia është shtuar. Plani i ri i daljes në pension do të prekë të gjithë punonjësit francezë, por grevat janë shtrirë kryesisht te punëtorët e sektorit publik, mes tyre edhe shoferët e trenave, mësuesit dhe punonjësit e spitaleve. Në fundjavë, udhëtarët përjetuan një kaos më të madh udhëtimesh, pasi shumica e trenave francezë nuk qarkulluan. Ndërprerje pati edhe në itenerarët ndërkombëtare të trenave.Tre sindikatat kryesore të hekurudhave që kanë bërë thirrje për aksionin, kërkojnë që protesta të rritet, përpara një greve tjetër të përgjithshme dhe protestave masive të paralajmëruara këto dite.

Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10 15:44
Top News – Itali, masat antiCovid/ Shpërthejnë protesta të dhunshme!
27/10 11:55
Top News – E përzgjedhura e Trumpit/ Senati konfirmon gjyqtaren Barrett
27/10 10:55
Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10 10:51
Top News – Sa vlen atëherë vaksina? Studimi më i fundit: Antitrupat bien për 4 muaj!
27/10 10:44
Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15
Top News – Vaksina e oksfordit/ Reagim imunitar tek të moshuarit
26/10 20:14
Top News – Presidenti turk/ Të bojkotojmë mallrat franceze
26/10 20:13
Top News – Sondazhi për pandeminë/ Besim tek teoritë e rrezikshme
26/10 20:12
Top News – Evrope, bie mbështetja/ Pandemia dëmton populizmin
26/10 19:28
Top News – Pas kater muajsh… Melburni del nga izolimi
26/10 19:19
Top News – Itali, masat e reja/ Kundërshtohen nga bizneset në vend
26/10 19:18
Top News – Skulptura e Giacomettit/ Pritet të kalojë 100 milionë usd
26/10 19:16
Top News – `Mos na bojkotoni`/ Franca, apel vendeve arabe
26/10 19:11
Top News – `Pse qesh Melania`/ Plasin teoritë konsiprative
26/10 18:22
Top News – Lufta për Karabakun/ Nuk mban as armëpushimi i ri
26/10 14:52
Top News – Shkupi zyrtar në alarm/ Rekord vdekjesh nga koronavirusi
26/10 14:50