Agron Hoti, projekti i pikturës gjigande 7600 m² në Shqipëri – Artkand
15/06/2024 17:56

‘The Blue heART of Europe” titullohet iniciativa e pabesueshme që bën bashkë natyrën, artin dhe sportin dhe që do të mbajë firmën e Agron Hotit. Projekti i tij ambicioz, në përmasat e një rekordi Guiness, përfshin një telajo gjigante prej 7600 m². Artisti ka në plan të realizojë tablonë më të madhe të krijuar ndonjëherë në Shqipëri. Hoti do të pikturojë për rreth 3 muaj në çadrën e vendosur në krah të Sheshit “Italia”. Penelatat e tij do të sjellin degëzimet e lumit të vetëm të egër të Evropës, Vjosës. Këto degëzime qëndrojnë të paprekura në vepër, ashtu si lumi Vjosa që rrjedh i egër në shtratin e tij natyror. Kjo tablo do të bëjë bashkë një sërë personalitetesh të artit, sportit, historisë, medias, politikës dhe jetës sociale në vend. Këta personazhe do të kenë mundësinë që së bashku me artistin të hedhin ngjyrat dhe firmat e tyre në telajo duke u bërë pjesë të kësaj krijimtarie artistike. Vepra do të ndahet në rreth 2500 tablo dhe secila prej tyre do të jetë unike dhe do të shoqërohet nga certifikata e autenticitetit. Entuziastët do të kenë mundësinë të bëjnë të tyren pjesën e preferuar nga tabloja, përmes një eventi që do të synojë në shitjen paraprake të veprës. Pjesët e tjera do të kenë gjithashtu mundësi të blihen nga artdashës të cilët duan të dekorojnë hapësirat e tyre me copëzat e kësaj tabloje.

Një program kushtuar Kosovës në artet pamore, Iris Elezi/ QKK inekzistente -Artkand
13/07 16:51
Luljeta Muçaj, pinjollë e familjes Rama, sjell tablotë Dridhje dhe Hapur- Artkand
13/07 16:50
Motra e krytarit të Prishtinës Përparim Ramës, si ishte të rritej në familjen Rama – Artkand
13/07 16:48
Lisi, një tablo frymëzuese për lartësitë e jetës – Artkand
13/07 16:45
Një pikturë që lidhet me të bukurën e natyrës nga Andon Krasniqi – Artkand
13/07 16:44
Iris Elezi ‘ po bëj film në mënyrë të pavarur, Qendra e Kinematografisë inekzistente’ – Artkand
13/07 16:42
Një abstraksion pa titull nga Qazim Xhylani – Artkand
13/07 16:41
Përjetoi një aksident me pasoja, artisti i kishte prirë nëpërmjet pikturës – Artkand
13/07 16:38
Ismail Kadare në sytë e shkrimtarëve të tjerë – Artkand
06/07 18:33
Ismail Kadare në art, i treti më shumë i pikturar pas Skënderbeut dhe Enver Hoxhës-Artkand
06/07 18:17
Robotët e së ardhmes, sfida ekzistenciale në shfaqen ‘ Fëmijët e Magjepsur’-Artkand
06/07 18:12
Rudolf Marku ‘Shqipëria nuk e ka vlerësuar Kadarenë’ zberthimi i Gjeneralit-Artkand
06/07 18:09
Portreti i fundit i Ismail Kadaresë, pikturuar nga Arif Lushi-Artkand
06/07 18:06
Gërsheta të mbulura nga merimangat, instalacioni futurist nga Merisa Hasrama- Artkand
06/07 18:01
Ismail Kadare, realist në skulpturën e Mikel Temos- Artkand
06/07 17:59
Toni Candeloro, nga piktor dhe koleksionist në koreagraf i shquar- Artkand
29/06 17:56
E kuqja. dashuria dhe errësira në tablonë e Bedri Pejanit – Artkand
29/06 17:55
Agim Doci in memoriam. Albi Lushi ‘të jesh poet sot është shumë e vështirë’- Artkand
29/06 17:55
Androniqi Zengo, Natyrë e qetë me qershi, piktorja e parë shqiptare – Artkand
29/06 17:54
Richard Orlinski, artisti bashkëkohor francez më i shitur në botë me veprën e krokodilit -Artkand
29/06 17:53