E enjte, 05 Mars 2020
19:36
Në shkollë pa ujë e sapun/ Nxënësit: Marrim vetëm letra të lagura

Pavarësisht urdhrit të Ministrisë së Shëndetësisë në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit për marrjen e masave higjenike në institucionet arsimore ndaj koronavirusit, një gjë e tillë siç e shikoni nuk ka ndodhur.

19:00
Foto/ Ngjethëse! Vogëlushi puth të ëmën e cila humbi jetën në “luftën” ndaj koronavirusit

Në fotot e publikuara, është kapur momenti prekës teka një djalë i vogël në Kinë puth portretin e nënës së tij, pasi kjo e fundit kishte humbur jetën në një aksident rrugës për të “luftuar” koronavirusin.

15:05
Përse nuk shfaqet Covid-19? Mjekët e shpjegojnë me klimën dhe imunitetin e krijuar

Në Shqipëri nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus. Autoritetet Shëndetësore thonë se kanë testuar 50 raste të dyshuara, por që kanë rezultuar negative. Por, çfarë po ndodh me Shqipërinë? Nga Italia fqinje, e cila është kthyer në vatrën e epidemisë për të gjithë Europën na vijnë çdo ditë 18 mijë udhëtarë.

14:24
Kriza e koronavirusit çon në falimentim kompaninë ajrore!

Linja ajrore britanike Flybe falimentoi pas rënies drastike të kërkesave për fluturime në vazhdën e shpërthimit të epidemisë së koronavirusit.

14:19
Koronavirus/ Irani mbyll të gjithë shkollat, ja masat që janë ndërmarrë për të luftuar virusin

Irani i ka mbyllur të gjitha shkollat dhe ka ndërmarrë një varg masash, për të luftuar shpërthimin e koronavirusit.

E mërkurë, 04 Mars 2020
18:38
E pyesin për koronavirusin, Klopp zemërohet keq

Menaxheri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, pas mposhtjes nga Chelsea në FA Cup, është pyetur nëse ai mendon se përhapja e koronavirusit mund të ndikojë në ekipin e tij.

18:30
Koronavirusi largon nga trafiku 150 aeroplanë të Lufthansa

Linja ajrore gjermane Lufthansa ka tërhequr 150 aeroplanë nga trafiku ajror për shkak të rënies së numrit të pasagjerëve si pasojë e koronavirusit.

17:33
Frika nga koronavirusi/ Mbretëresha, në ceremoni me doreza

Ndërkohë që shqetësimi global rritet, për përhapjen e koronavirusit, Mbretëresha e Britanisë, Elisabeta e II, është fotografuar me doreza në një ceremoni.

15:56
Koronavirusi, mund të mbetet mes nesh për një kohë të gjatë

Koronavirusi, nga sa thonë, mund të mbetet mes nesh për një kohë të gjatë. Përpjekjet për izolimin e Covid-19 nuk e kanë frenuar dot përhapjen e tij.

13:25
Krijohet testi i ri i Covid-19/ Rezultati, vetëm me një frymëmarrje!

Shkencëtarët britanikë janë arritur të krijojnë një test të ri i cili e dallon koronavirusin menjëherë, vetëm prej frymëmarrjes!

E martë, 03 Mars 2020
18:59
Bilanci i koronavirusit në Itali, 79 viktima e 2263 të prekur

Bilanci i koronavirusit në Itali ka shkuar në 79 viktima, 2263 të prekur dhe 160 të shëruar.

15:06
Shqipëria, asnjë me koronavirus/ Më shumë i dëmshëm gripi i zakonshëm. Në spital 186 raste të rënda

Ministria e Shëndetësisë deklaron se nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus në Shqipëri, ndërkohë që vendet përreth janë të prekura, ashtu si Italia me mbi 1800 të infektuar, Greqia me 8 të infektuar dhe në Maqedoni janë regjistruar dy raste me Covid-19.

11:34
Ngrohtë, ftohtë, lagështirë? Çfarë u duhet viruseve për mbijetesë

A do të zhduket virusi Korona me rritjen e temperaturave? Virologu Thomas Pietschmann shpjegon, se përse pranvera vërtetë na jep shpresë e përse gratë janë qartësisht në avantazh në luftën kundër sëmundjes prej virusit.

E hënë, 02 Mars 2020
12:17
Gjendet ilaçi për koronavirusin! Një firmë amerikane jep shpresë, testet do ti nisë këtë muaj

Një firmë bio mjekësore amerikane njoftoi se do të fillojë studime shtesë klinike të Remdesivir-it, deri më tani ilaçi më premtues për koronavirusin.

10:52
Wuhan/ Shërohet nga koronavirusi 98-vjeçarja, bilanci në botë thellohet

Ndërsa bilanci i vdekjeve nga koronavirusi nëpër botë kapërceu 3.000, nga epiqendra e tij, Wuhani, mbërrin lajmin se një paciente 98 vjecare është shëruar e u dërgua në shtëpi.

10:43
Koronavirusi në Itali: 33 të shëruar të tjerë dhe pesë vdekje të reja!

Bilanci i viktimave nga koronavirusi në Itali ka mbërritur në 41; 1700 janë të infektuarit e 83 të shëruarit, përfshirë 33 vetëm 24 orët e fundit.

09:11
SHBA, konfirmohet viktima e dytë nga virusi vdekjeprurës Covid-19

Viktima e dytë është konfirmuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga virusi vdekjeprurës Covid-19.

08:39
Koronavirusi/ Numri i viktimave në të gjithë botën arrin në 3000

Numri i njerëzve që kanë ndërruar jetë në të gjithë botën nga koronavirusi ka tejkaluar shifrën 3.000, pasi Kina raportoi 42 vdekje të tjera.

08:11
Kinë/ Ulet ndjeshëm numri i të prekurve nga koronavirusi

Vijon të ulet me ritme domethënëse, numri i të prekurve me koronavirus në Kinë, vend i cili konsiderohet dhe si epiqendra e përhapjes botërore të këtij virusi vdekjeprurës.

E shtunë, 29 Shkurt 2020
11:47
Virusi në Itali nuk ka hyrë tani? Pneumoni anormale që nga mesi i janarit!

Në provincën e Lodit në Itali, mjekët kanë vënë re pneumoni anormale që nga mesi i muajit janar. Por për këta pacientë nuk është menduar se mund të kenë qenë të infektuar me koronavirus; ata janë trajtuar me antibiotikët e zakonshëm.

09:47
Iran/ Numri i viktima shkon në 210, shteti fsheh rastet: Janë 34

Të paktën 210 njerëz në Iran kanë vdekur si rezultat i sëmundjes së re koronavirus, bënë me dije burime në sistemin shëndetësor të vendit për BBC.