E premte, 06 Mars 2020
13:51
Greqi/ Shkon në 45 numri i të prekurve nga koronavirusi

Greqia ka regjistruar 14 raste të reja me koronavirus.

13:25
Parashikimi ogurzi / 15 milionë deri në 68 milionë persona do vdesin nga koronavirusi. Dëme edhe ekonomia

Studimi më i ka mundësi në përhapjen e sëmundjes, ka treguarrë shifra të frikshme për pasojat që mund të të krijojë koronavirusi.

13:20
Studimi australian: Nga koronavirusi do të vdesin 15 milionë vetë!

Vdekjet nga koronavirusi në nivel global mund të mbërrijnë deri në 15 milionë edhe në rastin e skenarit më të mirë të pandemisë, thotë një studim i ri, i realizuar nga Australian National University.

12:45
Kompanitë ajrore mund të humbin miliarda dollarë nga koronavirusi

Linjat ajrore në botë mund të humbin më shumë se 100 miliardë dollarë të ardhura këtë vit, për shkak të rënies së kërkesës për udhëtime, si pasojë e frikës nga koronavirusi.

12:13
Dezinfektimet masive/ Në Angli spërkaten klientët sapo hyjnë në dyqane

Dyqanet në Mbretërinë e Bashkuar tani kanë filluar të dezinfektojnë klientët në mesin e frikës së koronavirusit.

11:31
Shenjat që tregojnë se jeni prekur nga Koronavirusi

Edhe pse në fillim mund të afrojnë ca, shenjat e koronavirusi I ri nuk janë saktësisht ato të një gripi të zakonshëm.

10:46
Shtëpia e Bardhë e pranon/ S’kemi mjaftueshëm teste për virusin!

Shtëpia e Bardhë e pranoi se në vend nuk ka teste të mjaftueshme për koronavirusin, ndërkohë që numri i njerëzve të prekur me të vazhdon të rritet.

10:40
E frikshme! Video-grafika e përhapjes e coronavirusit nëpër botë gjatë dy muajve të fundit

Kjo është video grafika, e cila tregon shpërndarjen e coronavirusit nëpër botë. Më shumë se 3,300 njerëz kanë vdekur globalisht dhe mbi 97.800 janë infektuar me koronavirus që prej fillimit të shpërthimit në Kinë në Dhjetor 2019.

09:38
Virusi korona si “mjellma e zezë” për tregjet e financave

“Mjellma e zezë” në terminologjinë e financave përdoret për situata të paparashikuara me pasoja të rënda. Ekonomistët ndërkohë diskutojnë, se sa të rënda mund të jenë pasojat e epidemisë së virusit korona.

08:41
Shifrat vazhdojnë të rriten/ Koronavirusi në botë, këto janë vendet e prekura

Më shumë se 3,300 njerëz kanë vdekur globalisht dhe mbi 97.800 janë infektuar me koronavirus që prej fillimit të shpërthimit në Kinë në Dhjetor 2019, sipas raporteve të CNN.

08:26
SHBA, arrin në 12 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në SHBA është rritur në 12 persona ,ndërsa në Uashingtonit raportohet vdekja e fundit këtë të enjte, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

E enjte, 05 Mars 2020
19:36
Në shkollë pa ujë e sapun/ Nxënësit: Marrim vetëm letra të lagura

Pavarësisht urdhrit të Ministrisë së Shëndetësisë në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit për marrjen e masave higjenike në institucionet arsimore ndaj koronavirusit, një gjë e tillë siç e shikoni nuk ka ndodhur.

19:00
Foto/ Ngjethëse! Vogëlushi puth të ëmën e cila humbi jetën në “luftën” ndaj koronavirusit

Në fotot e publikuara, është kapur momenti prekës teka një djalë i vogël në Kinë puth portretin e nënës së tij, pasi kjo e fundit kishte humbur jetën në një aksident rrugës për të “luftuar” koronavirusin.

15:05
Përse nuk shfaqet Covid-19? Mjekët e shpjegojnë me klimën dhe imunitetin e krijuar

Në Shqipëri nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus. Autoritetet Shëndetësore thonë se kanë testuar 50 raste të dyshuara, por që kanë rezultuar negative. Por, çfarë po ndodh me Shqipërinë? Nga Italia fqinje, e cila është kthyer në vatrën e epidemisë për të gjithë Europën na vijnë çdo ditë 18 mijë udhëtarë.

14:24
Kriza e koronavirusit çon në falimentim kompaninë ajrore!

Linja ajrore britanike Flybe falimentoi pas rënies drastike të kërkesave për fluturime në vazhdën e shpërthimit të epidemisë së koronavirusit.

14:19
Koronavirus/ Irani mbyll të gjithë shkollat, ja masat që janë ndërmarrë për të luftuar virusin

Irani i ka mbyllur të gjitha shkollat dhe ka ndërmarrë një varg masash, për të luftuar shpërthimin e koronavirusit.

E mërkurë, 04 Mars 2020
18:38
E pyesin për koronavirusin, Klopp zemërohet keq

Menaxheri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, pas mposhtjes nga Chelsea në FA Cup, është pyetur nëse ai mendon se përhapja e koronavirusit mund të ndikojë në ekipin e tij.

18:30
Koronavirusi largon nga trafiku 150 aeroplanë të Lufthansa

Linja ajrore gjermane Lufthansa ka tërhequr 150 aeroplanë nga trafiku ajror për shkak të rënies së numrit të pasagjerëve si pasojë e koronavirusit.

17:33
Frika nga koronavirusi/ Mbretëresha, në ceremoni me doreza

Ndërkohë që shqetësimi global rritet, për përhapjen e koronavirusit, Mbretëresha e Britanisë, Elisabeta e II, është fotografuar me doreza në një ceremoni.

15:56
Koronavirusi, mund të mbetet mes nesh për një kohë të gjatë

Koronavirusi, nga sa thonë, mund të mbetet mes nesh për një kohë të gjatë. Përpjekjet për izolimin e Covid-19 nuk e kanë frenuar dot përhapjen e tij.

13:25
Krijohet testi i ri i Covid-19/ Rezultati, vetëm me një frymëmarrje!

Shkencëtarët britanikë janë arritur të krijojnë një test të ri i cili e dallon koronavirusin menjëherë, vetëm prej frymëmarrjes!