​Diplomati gjerman: Talibanët kanë pranuar që afganët mund të largohen pas 31 gushtit

26/08/2021 01:46

Talibanët kanë thënë se afganët me dokumente të vlefshme do të jenë në gjendje të largohen nga vendi me fluturime komerciale edhe pas 31 gushtit, data pas së cilës evakuimet nga aeroporti i Kabulit nuk do të jenë më të mundshme, tha një diplomat gjerman.

Pas takimit në Katar, nënkryetari i krahut politik të talibanëve, Mohammed Abbas Stanekzai, “më dha një garanci që afganët me dokumente të vlefshme do të jenë ende në gjendje të udhëtojnë me fluturime komerciale pas 31 gushtit,” ka shkruar në Twitter, Markus Potzel, i dërguari special i Gjermanisë për Afganistanin, i cili ishte në bisedime me talibanët në Doha.

“Ne diskutuam nevojën urgjente për një aeroport funksionues në Kabul si parakusht për praninë diplomatike dhe punën e OJQ -ve në Afganistan,” tha Potzel, i cili ka negociuar më parë me talibanët. Talibanët kishin përjashtuar më parë çdo zgjatje të afatit për largimin e trupave të huaja, duke e quajtur atë një “vijë të kuqe”.

Përballë një ultimatumi taliban, presidenti Joe Biden tha të martën se Shtetet e Bashkuara do t’i përmbahen 31 gushtit si afati i fundit për të tërhequr ushtrinë e saj plotësisht, pavarësisht paralajmërimeve nga aleatët evropianë se jo të gjithë afganët e rrezikuar do të ishin në gjendje të largoheshin deri në atë afat.

Top Channel