Roberto Mancini shpjegoi lëvizjet taktike që Italia tregoi kundër Zvicrës dhe siguroi që ata do të luajnë për të fituar çdo ndeshje në Euro 2020. “Azzurrët” shënuan fitoren e dytë radhazi me rezultat 3-0 pasi mundën Turqinë, duke mposhtur Zvicrën me golat e Manuel Locatellit dhe Ciro Immobile.

Ata janë kualifikuar në raundin e 1/16 të Euro 2020 me fitoren e 10-të radhazi, por ende nuk e kanë siguruar vendin e parë.

“Zvicra është një skuadër e fortë, ne e dinim se do të ishte një lojë e vështirë dhe ishte. Ne kishim mundësi, mund të kishim shënuar më herët dhe të kishim vuajtur atje ku duhej, por e meritonim atë në fund, ”tha trajneri për “RAI Sport”. “Ne po luftonim në minutat e parë, por më pas iu kemi bërë atyre presion të lartë dhe i detyruam të bëjnë gabime. Djemtë luajtën vërtet mirë, nuk ishte e lehtë, ndeshja e tyre e dytë në pesë ditë dhe është kaq e nxehtë.”

“Ne e ndryshuam sistemin për të marrë frymë, pasi ishim të lodhur dhe duhej të bënim disa rregullime.”, shtoi Mancini.

Top Channel