​Kina burgos gazetaren për raportimet në Wuhan

28/12/2020 20:38

Një gazetare e pavarur kineze që mbuloi shpërthimin e koronavirusit në Wuhan është dënuar me katër vjet burg.

Zhang Zhan u shpall fajtore për “provokim të telasheve”, një akuzë e shpeshtë kundër aktivistëve.

Ish-avokatja 37-vjeçare u arrestua në maj dhe ka qenë në grevë urie për disa muaj. Avokatët e saj thonë se ajo është me shëndet të dobët.

Zhang është njëra nga disa gazetaret lokale që kanë hasur telashe për raportimin mbi Wuhan ku në fund të vitit të kaluar shpërtheu koronavirusi.

Nuk ka asnjë media të lirë në Kinë dhe autoritetet dihet se bëjnë presion ndaj aktivistëve ose sinjalizuesve që sipas tyre, minojnë reagimin e qeverisë ndaj shpërthimit të sëmundjes së re infektive.

Ren Quanniu, një nga avokatët e Zhang Zhan, shprehu shqetësim serioz për mirëqenien e saj fizike dhe mendore, duke thënë se ajo ishte shumë e dobët dhe në grevë urie. Ren tha se klienti i tij “dukej i shkatërruar” kur dënimi i saj u njoftua dhe nëna e saj qau me zë të lartë.

Në një intervistë me video me një kineast të pavarur para arrestimit të saj, Zhang tha se ajo vendosi të udhëtojë në Wuhan në shkurt pasi lexoi një postim në internet nga një banor në lidhje me jetën në qytet gjatë shpërthimit.

Sapo shkoi atje, ajo filloi të dokumentonte atë që pa në rrugë dhe spitale në transmetime të drejtpërdrejta dhe ese, pavarësisht kërcënimeve nga autoritetet, dhe raportet e saj u shpërndanë gjerësisht në mediat sociale.

Grupi i të drejtave Rrjeti i Mbrojtësve Kinezë të të Drejtave të Njeriut (CHRD) tha se raportet e saj gjithashtu mbuluan ndalimin e gazetarëve të tjerë të pavarur dhe ngacmimet e familjeve të viktimave që kërkonin përgjegjësi.

“Ndoshta kam një shpirt rebel … Unë thjesht po dokumentoj të vërtetën. Pse nuk mund ta tregoj të vërtetën?” tha ajo në një klip të intervistës të marrë nga BBC.

“Unë nuk do të ndaloj atë që po bëj sepse ky vend nuk mund të kthehet prapa”.

Zhang u zhduk më 14 maj sipas CHRD. Një ditë më vonë, u zbulua se ajo ishte ndaluar nga policia në Shangai, më shumë se 640 km larg. Ajo u akuzua zyrtarisht në fillim të nëntorit se dërgoi “informacion të rremë përmes tekstit, videos dhe mediave të tjera përmes platformave si WeChat, Twitter dhe YouTube”.

Ajo akuzohet gjithashtu për pranimin e intervistave me media të huaja dhe “përhapjen me qëllim të keq” të informacionit në lidhje me virusin në Wuhan. U rekomandua një dënim prej katër deri në pesë vjet.

Zhang Keke, i cili është gjithashtu avokat i zonjës Zhang, tha në një deklaratë se kur ai e vizitoi atë në fillim të dhjetorit ajo i kishte thënë se po ushqehej me forcë përmes një tubi ushqyes. Ai gjithashtu tha se ajo vuante nga dhimbje koke, marramendje dhe dhimbje stomaku.

“Ajo ndihet e lodhur psikologjikisht, pasi çdo ditë është një mundim,” tha ai.

Avokati kishte aplikuar për një shtyrje të gjyqit duke pasur parasysh gjendjen shëndetësore të Zhang.

Zhang ishte arrestuar më parë në 2019 për të shprehur mbështetje për aktivistët në Hong Kong.

Leo Lan, një konsulent kërkimi dhe avokimi në CHRD, tha se dënimi i fundit i Zhang ishte “alarmante”.

“Dënimi i [saj] është kaq i rëndë. Qeveria kineze është shumë e vendosur ta heshtë dhe të frikësojë qytetarët e tjerë që u përpoqën të zbulonin atë që ndodhi në Wuhan,” tha ai për BBC.

“Unë jam i shqetësuar për fatin e qytetarëve të tjerë të ndaluar të cilët gjithashtu raportuan lajme në lidhje me pandeminë.”

Disa qytetarë të tjerë gazetarë që raportuan nga Wuhan – Li Zehua, Chen Qiushi dhe Fang Bin – u zhdukën në fillim të këtij viti. Në fund, Li u rishfaq në sipërfaqe, duke thënë se ishte në karantinë me forcë, ndërsa Chen raportohet të qëndrojë me familjen, por nën mbikëqyrjen e qeverisë. Vendndodhja e Fang Bin nuk dihet ende.

Top Channel