​Franca shënon rënie të rasteve të reja me koronavirus

28/12/2020 20:37

Sot, 2.960 raste të koronavirusit u regjistruan në Francë, që është një rënie drastike krahasuar me të dielën, kur kishte 8.822 raste të reja, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Presidenti Emmanuel Macron dhe disa anëtarë të qeverisë do të diskutojnë zhvillimin e situatës në lidhje me COVID-19 të mërkurën, pasi rritja e numrit të pacientëve javën e kaluar shkaktoi frikë se mund të ndodhte një bllokim i tretë, raporton Reuters.

Në Francë, 363 njerëz vdiqën në 24 orët e fundit, e cila është një rritje dramatike krahasuar me dje kur 175 njerëz vdiqën.

Numri i njerëzve të infektuar me virusin korona në Francë tani është 2.562.646, duke e bërë vendin të renditet në pozitën e pestë në botë për nga numri i rasteve me sëmundjen infektuese.

Top Channel