​Ushtria e Etiopisë vret 42 persona pas masakrës së Benishangul-Gumuz

24/12/2020 18:51

Ushtria e Etiopisë ka vrarë më shumë se 40 burra që dyshohet se janë të lidhur me masakrën e të paktën 100 njerëzve, përfshirë fëmijët, në rajonin Benishangul-Gumuz, raportojnë mediat shtetërore.

Pesë zyrtarë aktualë dhe ish-qeveritarë u arrestuan gjithashtu për shkak të krizës së sigurisë, shtuan raportet.

Sulmuesit dogjën shtëpitë e fshatarëve që flinin dhe qëlluan dhe goditën me thikë njerëzit në sulmin e së mërkurës.

Sulmi erdhi një ditë pasi kryeministri Abiy Ahmed vizitoi rajonin, raporton BBC.

Është e paqartë se kush ishin sulmuesit, por ata duket se kishin në shënjestër komunitetet e pakicave etnike të shikuara si “kolonët” në rajon, tha grupi i të drejtave Amnesty International.

Etiopia ka parë një rritje të dhunës politike, etnike dhe fetare në vitet e fundit. Ajo kishte numrin më të lartë të njerëzve të zhvendosur brenda në Afrikë në 2018 – rreth 1.8 milion.

Konfliktet janë nxitur kryesisht nga grupet që kërkojnë më shumë tokë dhe energji, me përpjekjet për të dëbuar njerëzit që ata i konsiderojnë si të huaj.

Abiy e përshkroi masakrën si tragjike dhe tha se qeveria kishte vendosur një forcë në zonë për të ndihmuar në gjetjen e një zgjidhjeje të konfliktit.

Media shtetërore nuk dha identitetin e 42 personave të vrarë në operacionin ushtarak për të ndjekur sulmuesit. Armët, përfshirë harqet dhe shigjetat, ishin sekuestruar, thuhej në raport.

Një zëvendësministër në qeveri ishte midis pesë personave të arrestuar, njoftoi media shtetërore.

Një zëdhënës i Komisionit Etiopian për të Drejtat e Njeriut të lidhura me shtetin i tha BBC se persona të armatosur kryen sulmin në rajonin perëndimor Benishangul-Gumuz të mërkurën.

“Ata zbritën në një fshat dhe ndërsa viktimat e tyre ishin në gjumë, ata i vunë flakën shtëpive të tyre por gjithashtu qëlluan dhe vranë civilë,” tha Aaron Maasho.

Amnesty International tha se kishte biseduar me pesë të mbijetuar dhe një zyrtar i cili raportoi se anëtarët e komunitetit etnik Gumuz sulmuan shtëpitë e njerëzve nga komunitetet Amhara, Oromo dhe Shinasha.

“Ndërsa Amnesty International nuk është në gjendje të verifikojë identitetet e autorëve, ky sulm duket të jetë shënjestrimi i fundit i njerëzve të pakicave etnike në zonë. Me dhjetëra akoma të pagjetur dhe shtëpitë ende të ndezura, numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet dhe duhet të ketë një hetim urgjent për këtë sulm të tmerrshëm,” shtoi ai në një deklaratë.

Top Channel