Bota u dashurua me Princeshën Diana kur ajo u bë e fejuara e Princit Charles, por puna dhe jeta e saj kanë provuar se ajo ishte më shumë se vetëm gruaja e një princi.

Një nënë humanitare, ikonë mode dhe nënë e përkushtuar ka aq shumë arsye për ta dashur Princeshën e zemrës së Britanisë. Ajo e jetoi jetën e saj në mënyrën e saj, u bë një rebele mbretërore dhe ndryshoi shumë tradita.

Dhe Meghan Markle, nusja e djalit të saj është pak a shumë në rrugën e saj. Më poshtë duam të tregojmë ndikimin e pabesueshëm të Dianës në botë. Dhe rezulton se gruaja e Princit Harry ka shumë ngjashmëri me të.

Para se të martohej me Charles, Diana punoi si asistente e mësueses së çerdheve në Londër. Në atë kohë, ajo ishte anëtarja e parë e një familje mbretërore që kishte një punë me pagesë para se të martohej. Meghan gjithashtu kishte një karrierë të suksesshme para se të takohej me Princin Harry. Ish-ylli i Suits ishte një aktore e arritur dhe u shfaq në shumë filma, shfaqje televizive dhe seriale.

Kur u fejua me Charles, Diana theu një nga traditat mbretërore dhe zgjodhi unazën e saj të fejesës. Për shkak se ajo zgjodhi një unazë nga një katalog, dhe ishte super e arritshme për publikun në atë kohë, Diana “vodhi” titujt e gazetave me zgjedhjen e saj të unazës.  Meghan gjithashtu provoi se ajo është një shkelëse e rregullave dhe pasi lindi djalin e saj Archie, ajo ridizajnoi unazën e saj të fejesës. Në dasmën e saj në vitin 1981, Princesha Diana bëri histori kur ajo refuzoi të thotë se do t’i “bindej” Princit Charles dhe riformuloi zotimet e saj të dasmës, gjë që shkaktoi një sensacion në atë kohë.

Një feministe prej një kohe të gjatë, Meghan gjithashtu zgjodhi të heqë bindjen nga zotimet e saj, dhe betimet e martesës së saj dhe Princit Harry ishin pothuajse identike me ato të njëri-tjetrit.Diana ndryshoi mënyrën e lindjes së grave mbretërore. Në vend që të kishte fëmijën e saj në shtëpi, ajo lindi të dy djemtë e saj në krahun Lindor të Spitalit St. Kate Middleton ndoqi shembullin e saj dhe i kishte të tre fëmijët e saj në të njëjtin spital. Por Meghan hapi rrugën e saj dhe vendosi të lindë djalin e saj Archie në Portland Hospital në Londër.

Në vitin 1983, Diana këmbënguli me famë për të sjellë djalin e saj william me vete në vizitën e saj në Australi dhe Zelandën e Re. Ajo theu traditën mbretërore dhe nuk pranoi ta linte djalin e saj të vogël me dado. Meghan dhe Harry gjithashtu vendosën ta merrnin Archie me vete në turneun e tyre në Afrikën e Jugut kur ai ishte vetëm disa muajsh.

Për Dianën, thyerja e protokollit mbretëror nganjëherë do të thoshte të mendoje për ngjyra të guximshme ose të vishje fustane të përshtatshëm për ngjarjet. Meghan gjithashtu ka thyer traditën mbretërore me zgjedhjet e saj të modës dhe shpesh përshkruhet si një rebele.

Tradicionalisht, anëtarët e familjes mbretërore nuk veshin ngjyrën e zezë në publik, përveç nëse marrin pjesë në një funeral. Diana në mënyrë të përsëritur veshi të zezën për ngjarjet dhe Meghan nuk e ndjeku këtë rregull. Ajo ka dëshmuar se e gjen këtë traditë të vjetëruar dhe i pëlqen shumë fustanet e saj të zeza.Gratë e familjes mbretërore zakonisht i mbajnë thonjtë e tyre të shkurtër dhe mbajnë manikyr neutral ose nude. Por Princesha Diana nuk kishte frikë të thyejë këtë rregull dhe shpesh shihej me manikyr të kuq. Meghan gjithashtu refuzoi të kufizojë zgjedhjet e saj të manikyrit dhe shpesh shfaqet në publik e veshur me manikyr të errët.

Në vitin 1995, Diana dha intervistën e saj të famshme me Martin Bashir të BBC-së. Ajo nuk ishte më “E ndrojtura Di”, dhe u përpoq të merrte kontrollin e mediave rreth jetës së saj private. Gjatë turneut të saj në Afrikë, Meghan gjithashtu dha një intervistë shumë emocionuese dhe zbuloi se ajo ka luftuar për të përballuar shtatzëninë e saj për shkak të interesit të mediave në jetën e saj private.

Kur Diana u fliste fëmijëve, ajo gjithmonë përkulej që të mund t’i shihte në nivelin e syve. Para se të martohej, ajo ishte një mësuese Montessori dhe mësoi t’u fliste fëmijëve në nivelin e syve si një simbol i respektit. William, Kate, Harry dhe Meghan vazhdojnë këtë traditë dhe shpesh kanë momente të lezetshme kur zbresin në nivelet e fëmijëve dhe bëjnë kontakt me sy me ta.

FOTO GALERI
1/9

Top Channel