Dukesha britanike ​Meghan Markle hyn në histori

05/11/2020 20:41

Dukesha britanike Meghan Markle ushtroi të drejtën e saj për të votuar në zgjedhjet presidenciale të SHBA.

Sipas mediave amerikane, Meghan votoi disa ditë më parë me postë pasi ishte ‘shumë e paduruar’.

Nëse kjo konfirmohet zyrtarisht, Meghan hyn në histori si pjesëtarja e parë e familjes mbretërore britanike që voton në zgjedhjet amerikane, pasi nuk dihet nëse Wallis Simpson, Dukesha e Windsor, e bëri atë ndonjëherë.

Ish-aktorja u lind në Los Anxhelos dhe pasi u martua me Princin Harry, ajo fitoi të drejtën për të marrë shtetësinë britanike, ndërsa djali i saj Archie ka shtetësi të dyfishtë – amerikane dhe britanike, dhe do të jetë në gjendje të votojë në zgjedhjet në të dy vendet.

Është një rregull i pashkruar që anëtarët e familjes mbretërore britanike nuk votojnë në zgjedhjet në Britaninë e Madhe dhe ata nuk lejohen të ndërhyjnë në politikë.

Megan dhe Harry e thyen këtë rregull kur u larguan nga mbretëria në fillim të këtij viti. Aktorja u bëri thirrje vazhdimisht amerikanëve që të shkojnë në votime dhe ajo kurrë nuk e fshehu intolerancën e saj ndaj Donald Trump.

Top Channel