​Belgjika vendi më i goditur në Evropë, Gjermania pret ngritjen në 20.000 raste në ditë

27/10/2020 18:14

Një numër vendesh evropiane janë në prag të mbylljes, për shkak të rritjes së vazhdueshme të numrit të të sapo infektuarve me koronavirus.

Një gjendje e jashtëzakonshme është në Spanjë dhe Itali, ndërsa orari i ndalimit është futur në Itali dhe Republikën Çeke. Gjermania po përballet gjithashtu me humbjen e kontrollit, e cila edhe sot regjistroi një numër të ri rekord të rasteve të reja, mbi 10.000, brenda 24 orëve.

Britania e Madhe regjistroi 22.885 raste të reja të koronavirusit dhe 367 vdekje lidhur me COVID-19 sot, treguan të dhënat e qeverisë sot.

Kjo është një ngritje krahasuar me dje kur ishin 20.890 raste të reja pozitive.

Numri i përgjithshëm i rasteve të regjistruara në vend është 917.575, ndërsa 45.365 njerëz kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë.

Italia ndërkaq ka regjistruar 21.994 raste të reja të koronavirusit në 24 orët e fundit, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë, e cila është më e larta në një ditë që nga fillimi i epidemisë.

Ministria raportoi gjithashtu 221 vdekje të lidhura me COVID-19, nga 141 një ditë më parë, hera e parë që Italia regjistroi më shumë se 200 vdekje në një ditë të vetme që nga mesi i majit.

Një total prej 37.700 njerëz kanë vdekur në Itali nga koronavirusi, ndërsa 564.778 raste të sëmundjes janë regjistruar deri më tani.

Provinca veriore e Lombardisë, me kryeqytetin e saj financiar Milano, mbetet më e goditura, me 5.035 raste të reja të raportuara sot. Goditja e dytë më e rëndë është provinca jugore e Campania, e cila regjistroi 2,761 raste sot.

Belgjika aktualisht është vendi më i prekur nga koronavirusi në Evropë me numrin më të lartë të infeksioneve për 100.000 banorë, sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Gjatë dy javëve të fundit, Belgjika ka raportuar 1,390.9 infeksione të reja me koronavirus për 100.000 banorë.

Republika Çeke, e cila ka qenë lider në Evropë deri më tani, aktualisht po raporton 1,379.8 raste për 100.000 banorë. Luksemburgu aktualisht është në vendin e tretë me 760 raste për 100.000 banorë, ndjekur nga Sllovenia (732) dhe Holanda (694).

Ministri i Ekonomisë së Gjermanisë Peter Altmeier pret që numri prej 20.000 raste në ditë do të arrihet në vend deri në fund të kësaj jave.

Javë më parë, kancelarja Angela Merkel vlerësoi se rreth Krishtlindjeve, numri i rasteve të reja do të arrijë në 19.200.

Ky skenar, sipas Altmeier, do të pasojë shumë më herët – që nga fundi i kësaj jave.

“Numri i njerëzve të sapo infektuar po rritet me rreth 70 deri në 75 për qind çdo ditë krahasuar me javën e kaluar. Kjo do të thotë që me shumë gjasa do të kemi 20.000 infeksione të reja në ditë deri në fund të javës”, shpjegoi ai.

Altmeier tha se askush nuk mund ta imagjinonte këtë tre javë më parë.

Top Channel